Idec PS5R-VF24 PS5R-VF24 AC/DC DIN Rail Power Supply (PSU) ITE 1 Output 120 W 24 VDC 5 A
HomeStore
  • Input voltage range from 100 to 240VAC, output voltage of 24VDC
  • Output power is 120W
  • Output current is 5.0A
  • Compact size preserves panel space
  • Wide operating temperature range
  • Spring-up terminals accept ring & fork terminals
  • Approved for use in Class I Division 2 hazardous locations, meets SEMI F47 sag immunity (208VAC i/p)
  • Can be installed in 6 directions
  • Overcurrent protection with auto-reset
  • 5 year warranty
Other details
Brand IDEC
Part Number PS5R-VF24
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Output power is 120W
  • Output current is 5.0A
  • 5 year warranty
Other details
Brand IDEC
Part Number PS5R-VF24
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Output power is 120W
  • Output current is 5.0A
Part Number PS5R-VF24
Idec PS5R-VF24 PS5R-VF24 AC/DC DIN Rail Power Supply (PSU) ITE 1 Output 120 W 24 VDC 5 A | Tanotis