
HELLERMANNTYTON AS05 Non Metallic Enclosure, XP4000 Series, Junction Box, 80 mm, 120 mm, 60 mm, Plastic, Grey
HELLERMANNTYTON AS05 Non Metallic Enclosure, XP4000 Series, Junction Box, 80 mm, 120 mm, 60 mm, Plastic, Grey
Product details
| External Depth - Imperial | 2.36" |
| Body Colour | Grey |
| External Width - Metric | 120mm |
| Enclosure Type | Junction Box |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 80mm |
| External Height - Imperial | 3.15" |
| External Width - Imperial | 4.72" |
| Product Range | XP4000 Series |
| IP Rating | IP56 |
| External Depth - Metric | 60mm |
| Enclosure Material | Plastic |
Other details
| Brand | HELLERMANNTYTON |
| Part Number | AS05 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $8.66
-70%$8.66
$2.60HELLERMANNTYTON AS05 Non Metallic Enclosure, XP4000 Series, Junction Box, 80 mm, 120 mm, 60 mm, Plastic, Grey
Product details
| External Depth - Imperial | 2.36" |
| Body Colour | Grey |
| External Width - Metric | 120mm |
| Enclosure Type | Junction Box |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 80mm |
| External Height - Imperial | 3.15" |
| External Width - Imperial | 4.72" |
| Product Range | XP4000 Series |
| IP Rating | IP56 |
| External Depth - Metric | 60mm |
| Enclosure Material | Plastic |
Other details
| Brand | HELLERMANNTYTON |
| Part Number | AS05 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| External Depth - Imperial | 2.36" |
| Body Colour | Grey |
| External Width - Metric | 120mm |
| Enclosure Type | Junction Box |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 80mm |
| External Height - Imperial | 3.15" |
| External Width - Imperial | 4.72" |
| Product Range | XP4000 Series |
| IP Rating | IP56 |
| External Depth - Metric | 60mm |
| Enclosure Material | Plastic |
Other details
| Brand | HELLERMANNTYTON |
| Part Number | AS05 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











