HARWIN M20-7830446 Board-To-Board Connector, 2.54 mm, 8 Contacts, Receptacle, M20 Series, Through Hole, 2 Rows
HARWIN M20-7830446 Board-To-Board Connector, 2.54 mm, 8 Contacts, Receptacle, M20 Series, Through Hole, 2 Rows
- 3A Current rating
- 20mR Contact resistance
- 1000MR Minimum insulation resistance
- 1000VAC Voltage proof
- 300 operations Durability
Applications
Commercial, Industrial
Product details
| No. of Contacts | 8Contacts |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | M20 Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | HARWIN |
| Part Number | M20-7830446 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
HARWIN M20-7830446 Board-To-Board Connector, 2.54 mm, 8 Contacts, Receptacle, M20 Series, Through Hole, 2 Rows
- 3A Current rating
- 20mR Contact resistance
- 1000MR Minimum insulation resistance
- 1000VAC Voltage proof
- 300 operations Durability
Applications
Commercial, Industrial
Product details
| No. of Contacts | 8Contacts |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | M20 Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | HARWIN |
| Part Number | M20-7830446 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 3A Current rating
- 20mR Contact resistance
- 1000MR Minimum insulation resistance
- 1000VAC Voltage proof
- 300 operations Durability
Applications
Commercial, Industrial
Product details
| No. of Contacts | 8Contacts |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | M20 Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | HARWIN |
| Part Number | M20-7830446 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











