Hammond PJ14126L Plastic Enclosure Junction Box Fibreglass 358.9 mm 311 156 IP66
HomeStore
This is a PJ14126L Plastic Enclosure , Junction Box, Fibreglass, 358.9 mm, 311 mm, 156 mm, IP66 product from HAMMOND with the model number PJ14126L
Product details
Enclosure Type Junction Box
Enclosure Material Fibreglass
External Height - Metric 358.9mm
External Width - Metric 311mm
External Depth - Metric 156mm
IP Rating IP66
Body Colour Grey
NEMA Rating NEMA 1, 2, 3, 4, 4X, 12, 13
External Height - Imperial 14.1"
External Width - Imperial 12.3"
External Depth - Imperial 6.13"
Product Range -
Other details
Brand HAMMOND
Part Number PJ14126L
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Enclosure Type Junction Box
Enclosure Material Fibreglass
External Width - Metric 311mm
External Depth - Metric 156mm
IP Rating IP66
Body Colour Grey
Product Range -
Other details
Brand HAMMOND
Part Number PJ14126L
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
External Width - Metric 311mm
External Depth - Metric 156mm
Part Number PJ14126L
Hammond PJ14126L Plastic Enclosure Junction Box Fibreglass 358.9 mm 311 156 IP66 | Tanotis