
Hammond 1553CGY Plastic Enclosure Handheld ABS 32 mm 78.97 117.24
Product details
| Enclosure Type | Handheld |
| Enclosure Material | ABS |
| External Height - Metric | 32mm |
| External Width - Metric | 78.97mm |
| External Depth - Metric | 117.24mm |
| IP Rating | - |
| Body Colour | Grey |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Imperial | 1.26" |
| External Width - Imperial | 3.109" |
| External Depth - Imperial | 4.616" |
| Product Range | 1553 Series |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1553CGY |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $16.09
-70%$16.09
$4.83Hammond 1553CGY Plastic Enclosure Handheld ABS 32 mm 78.97 117.24
Product details
| Enclosure Type | Handheld |
| Enclosure Material | ABS |
| External Height - Metric | 32mm |
| External Width - Metric | 78.97mm |
| External Depth - Metric | 117.24mm |
| IP Rating | - |
| Body Colour | Grey |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Imperial | 1.26" |
| External Width - Imperial | 3.109" |
| External Depth - Imperial | 4.616" |
| Product Range | 1553 Series |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1553CGY |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Enclosure Type | Handheld |
| Enclosure Material | ABS |
| External Height - Metric | 32mm |
| External Width - Metric | 78.97mm |
| External Depth - Metric | 117.24mm |
| IP Rating | - |
| Body Colour | Grey |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Imperial | 1.26" |
| External Width - Imperial | 3.109" |
| External Depth - Imperial | 4.616" |
| Product Range | 1553 Series |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1553CGY |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











