HAMMOND 1455U2801 Metal Enclosure, Multipurpose, Extruded Aluminium, 66 mm, 280 mm, 191 mm
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Enclosure Type
Multipurpose
Open menu
External Height - Metric
66mm
Open menu
External Depth - Metric
191mm
Body Colour
Transparent
External Height - Imperial
2.6"
External Depth - Imperial
7.52"
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Find similar products
Enclosure Material
Extruded Aluminium
External Width - Metric
280mm
IP Rating
NEMA Rating
External Width - Imperial
11.02"
Product Range
1455
Configurable
Yes
Other details
Brand HAMMOND
Part Number 1455U2801
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Enclosure Type
Multipurpose
External Height - Metric
66mm
External Depth - Metric
191mm
Body Colour
Transparent
External Height - Imperial
2.6"
External Depth - Imperial
7.52"
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Enclosure Material
Extruded Aluminium
External Width - Metric
280mm
IP Rating
NEMA Rating
External Width - Imperial
11.02"
Product Range
Configurable
Yes
Other details
Brand HAMMOND
Part Number 1455U2801
66mm
191mm
2.6"
7.52"
280mm
11.02"
Part Number 1455U2801
HAMMOND 1455U2801 Metal Enclosure, Multipurpose, Extruded Aluminium, 66 mm, 280 mm, 191 mm | Tanotis