HAMMOND 1455T2201RD Metal Enclosure, 1455 Series, Extruded With Metal End Panels, PCB Box, Aluminium, 51.5 mm, 165 mm
HomeStore
This is a Metal Enclosure, 1455 Series, Extruded With Metal End Panels, PCB Box, Aluminium, 51.5 mm, 165 mm product from HAMMOND with the model number 1455T2201RD
Product details
Enclosure Type PCB Box
NEMA Rating -
External Height - Metric 51.5mm
External Width - Metric 165mm
External Depth - Metric 220mm
Body Colour Red
External Height - Imperial 2.028"
External Width - Imperial 6.496"
External Depth - Imperial 8.661"
Brand HAMMOND
Part Number 1455T2201RD
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Enclosure Type PCB Box
NEMA Rating -
External Width - Metric 165mm
External Depth - Metric 220mm
Body Colour Red
Brand HAMMOND
Part Number 1455T2201RD
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
External Width - Metric 165mm
External Depth - Metric 220mm
Part Number 1455T2201RD
HAMMOND 1455T2201RD Metal Enclosure, 1455 Series, Extruded With Metal End Panels, PCB Box, Aluminium, 51.5 mm, 165 mm | Tanotis