
HAMMOND 1455T2201RD Metal Enclosure, 1455 Series, Extruded With Metal End Panels, PCB Box, Aluminium, 51.5 mm, 165 mm
HAMMOND 1455T2201RD Metal Enclosure, 1455 Series, Extruded With Metal End Panels, PCB Box, Aluminium, 51.5 mm, 165 mm
Product details
| Enclosure Type | PCB Box |
| Enclosure Material | Aluminium |
| IP Rating | - |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 51.5mm |
| External Width - Metric | 165mm |
| External Depth - Metric | 220mm |
| Body Colour | Red |
| External Height - Imperial | 2.028" |
| External Width - Imperial | 6.496" |
| External Depth - Imperial | 8.661" |
| Product Range | 1455 Series |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1455T2201RD |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $69.70
-70%$69.70
$20.91HAMMOND 1455T2201RD Metal Enclosure, 1455 Series, Extruded With Metal End Panels, PCB Box, Aluminium, 51.5 mm, 165 mm
Product details
| Enclosure Type | PCB Box |
| Enclosure Material | Aluminium |
| IP Rating | - |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 51.5mm |
| External Width - Metric | 165mm |
| External Depth - Metric | 220mm |
| Body Colour | Red |
| External Height - Imperial | 2.028" |
| External Width - Imperial | 6.496" |
| External Depth - Imperial | 8.661" |
| Product Range | 1455 Series |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1455T2201RD |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Enclosure Type | PCB Box |
| Enclosure Material | Aluminium |
| IP Rating | - |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 51.5mm |
| External Width - Metric | 165mm |
| External Depth - Metric | 220mm |
| Body Colour | Red |
| External Height - Imperial | 2.028" |
| External Width - Imperial | 6.496" |
| External Depth - Imperial | 8.661" |
| Product Range | 1455 Series |
Other details
| Brand | HAMMOND |
| Part Number | 1455T2201RD |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











