HAMMOND 1455J1201RD Metal Enclosure, 1455 Series, Extruded With Metal End Panels, PCB Box, Aluminium, 27.01 mm, 78 mm
HomeStore
This is a Metal Enclosure, 1455 Series, Extruded With Metal End Panels, PCB Box, Aluminium, 27.01 mm, 78 mm product from HAMMOND with the model number 1455J1201RD
Product details
Enclosure Type PCB Box
Enclosure Material Aluminium
IP Rating -
NEMA Rating -
External Height - Metric 27.01mm
External Width - Metric 78mm
External Depth - Metric 120mm
Body Colour Red
External Height - Imperial 1.063"
External Width - Imperial 3.071"
External Depth - Imperial 4.724"
Product Range 1455 Series
Other details
Brand HAMMOND
Part Number 1455J1201RD
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Enclosure Type PCB Box
Enclosure Material Aluminium
IP Rating -
NEMA Rating -
External Width - Metric 78mm
External Depth - Metric 120mm
Body Colour Red
Product Range 1455 Series
Other details
Brand HAMMOND
Part Number 1455J1201RD
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
External Width - Metric 78mm
External Depth - Metric 120mm
Part Number 1455J1201RD
HAMMOND 1455J1201RD Metal Enclosure, 1455 Series, Extruded With Metal End Panels, PCB Box, Aluminium, 27.01 mm, 78 mm | Tanotis