ETA ESX10-TB-114-DC24V-4A-E Electronic Circuit Breaker, IP20, ESX10-T Series, 4 A, 1 Pole, 24 VDC, DIN Rail, 4 A
- Rail mounting, with aux. contact, without physical isolation
- With control input IN+, status output SF, current ratings is 4A
- Active linear current limitation
- Increases machine uptime through clear failure detection and stable power supply
- Moulded housing material, symmetrical rail to EN 60715-35x7.5 mounting
- Housing IP20 EN60529, terminals IP20 DIN 60529 protection class
- Approvals UL, CSA, DNV GL, ATEX / IECEx
- Dimensions (W x H x D) is 12.5 x 80 x 83mm
Product details
| Product Range: ESX10-T Series |
| Current Rating: 4A |
| No. of Poles: 1 Pole |
| Supply Voltage: 24VDC |
| Circuit Breaker Mounting: DIN Rail |
| Load Current Max: 4A |
| Trip Time: 3s |
Other details
| Brand | ETA |
| Part Number | ESX10-TB-114-DC24V-4A-E |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Current Rating: 4A |
| No. of Poles: 1 Pole |
| Supply Voltage: 24VDC |
| Load Current Max: 4A |
| Trip Time: 3s |
Other details
| Brand | ETA |
| Quantity | Each |
Description
| Current Rating: 4A |
| No. of Poles: 1 Pole |
| Supply Voltage: 24VDC |
| Load Current Max: 4A |