ETA 3600-P10-SI-16A 3600-P10-SI-16A Thermal Magnetic Circuit Breaker IP40 IP00 3600 Series 16 A 1 Pole 65 V 240 Plug In New
- Standard version with shunt tap terminal -3, blade terminals 6.3-0.8 (QC .250) design
- With blade terminals 6.3-08, one each NO/NC auxiliary contacts
- Current ratings is 16A
- Voltage rating is AC 240V, 50/60Hz, DC 65V (UL: AC 250V, DC 65V)
- Operating area IP40, terminal area IP00 degree of protection (IEC 60529/DIN 40050)
- Ambient temperature range from -30 to +60°C
Other details
| Brand | ETA |
| Part Number | 3600-P10-SI-16A |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- Current ratings is 16A
Other details
| Brand | ETA |
| Quantity | Each |
Description
- Current ratings is 16A