EPCOS B72210S0681K101 TVS Varistor, 680 V, 895 V, StandarD B722 Series, 1.815 kV, Disc 10mm, Metal Oxide Varistor (MOV)
HomeStore
This is a TVS Varistor, 680 V, 895 V, StandarD B722 Series, 1.815 kV, Disc 10mm, Metal Oxide Varistor (MOV) product from EPCOS with the model number B72210S0681K101
Product details
Voltage Rating V AC 680V
Voltage Rating V DC 895V
Product Range StandarD B722 Series
Clamping Voltage Vc Max 1.815kV
Varistor Case Style Disc 10mm
Varistor Type Metal Oxide Varistor (MOV)
Peak Surge Current @ 8/20µs 2.5kA
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 85°C
Peak Energy (10/1000uS) -
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand EPCOS
Part Number B72210S0681K101
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Voltage Rating V AC 680V
Voltage Rating V DC 895V
Varistor Case Style Disc 10mm
Operating Temperature Max 85°C
Peak Energy (10/1000uS) -
Other details
Brand EPCOS
Part Number B72210S0681K101
Description
Voltage Rating V AC 680V
Voltage Rating V DC 895V
Varistor Case Style Disc 10mm
Operating Temperature Max 85°C
Part Number B72210S0681K101
EPCOS B72210S0681K101 TVS Varistor, 680 V, 895 V, StandarD B722 Series, 1.815 kV, Disc 10mm, Metal Oxide Varistor (MOV) | Tanotis