EATON MOELLER SL7-100-L-RG-24LED Signal Tower, 2 Tiers, Red, Green, Continuous, 70mm Dia., 24VDC, 24VAC, IP66, NEMA4, NEMA4X, NEMA13
HomeStore
Product Overview
SL7-100-L-RG-24LED is a SL7 signal tower (complete device, red-green, LED, 24V, including base 100mm).
  • NEMA 4X, 13 and IP66 degree of protection
  • Lifespan, electrical of 100,000h
  • Continuous light type
  • Polycarbonate (PC) enclosure and cap
  • III overvoltage category, 3 pollution degree
  • 360° radiation angle
  • 4000V AC rated impulse withstand voltage (Uimp)
  • Ambient operating temperature range from -30 to 60°C
  • 250V rated insulation voltage (Ui), rated operational voltage of 24V AC/DC ±10%
Product details
Technical Specifications
No. of Stacks / Tiers
2
Supply Voltage VAC
24V
Visual Signal Type
Continuous
Lens Diameter
70mm
Connection Type
Wire Leaded
Operating Temperature Min
-30°C
Product Range
SL7 Series
Module Lens Colour
Green, Red
Supply Voltage VDC
24V
Tones
IP / NEMA Rating
IP66, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 13
Sound Pressure Level (SPL)
Operating Temperature Max
60°C
SVHC
No SVHC (17-Dec-2015)
Other details
Brand EATON MOELLER
Part Number SL7-100-L-RG-24LED
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
  • Continuous light type
  • 360° radiation angle
Product details
Technical Specifications
No. of Stacks / Tiers
2
Supply Voltage VAC
24V
Visual Signal Type
Continuous
Lens Diameter
70mm
Connection Type
Wire Leaded
Operating Temperature Min
-30°C
Product Range
SL7 Series
Module Lens Colour
Green, Red
Supply Voltage VDC
24V
Tones
IP / NEMA Rating
IP66, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 13
Sound Pressure Level (SPL)
Operating Temperature Max
60°C
SVHC
No SVHC (17-Dec-2015)
Other details
Brand EATON MOELLER
Part Number SL7-100-L-RG-24LED
Description
24V
70mm
-30°C
24V
60°C
Part Number SL7-100-L-RG-24LED
EATON MOELLER SL7-100-L-RG-24LED Signal Tower, 2 Tiers, Red, Green, Continuous, 70mm Dia., 24VDC, 24VAC, IP66, NEMA4, NEMA4X, NEMA13 | Tanotis