CARLISLEIT M22759/16-24-9 Wire, Stranded, Hook Up, MIL Spec M22759/16, 600V, ETFE, White, 24 AWG, 328 ft, 100 m
HomeStore
  • Voltage rating is 600V
  • Extruded PTFE insulation provides exceptional resistance to radiation and chemicals
  • Tin plated copper conductor
  • 20AWG (19 x 32) stranded copper wire conductor
  • Temperature range from -55°C to 150°C
  • White colour insulation
Applications
Industrial, Aerospace
Product details
Jacket Material: ETFE
Jacket Colour: White
Wire Gauge: 24AWG
Conductor Area CSA: -
Reel Length (Imperial): 328ft
Reel Length (Metric): 100m
Operating Temperature Max: 150°C
No. of Max Strands x Strand Size: 19 x 36AWG
Voltage Rating: 600V
Conductor Material: Tinned Copper
External Diameter: 1.19mm
Approval Specification: MIL-W-22759/16
Product Range: M22759
Other details
Brand CARLISLEIT
Part Number M22759/16-24-9
Quantity Reel of 1
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Voltage rating is 600V
  • Tin plated copper conductor
  • White colour insulation
Applications
Industrial, Aerospace
Product details
Jacket Material: ETFE
Jacket Colour: White
Wire Gauge: 24AWG
Conductor Area CSA: -
Reel Length (Imperial): 328ft
Reel Length (Metric): 100m
Voltage Rating: 600V
External Diameter: 1.19mm
Product Range: M22759
Other details
Brand CARLISLEIT
Part Number M22759/16-24-9
Quantity Reel of 1
Description
  • Voltage rating is 600V
Voltage Rating: 600V
External Diameter: 1.19mm
Part Number M22759/16-24-9
CARLISLEIT M22759/16-24-9 Wire, Stranded, Hook Up, MIL Spec M22759/16, 600V, ETFE, White, 24 AWG, 328 ft, 100 m | Tanotis