![AVX VG181231P650DP TVS Varistor, 25 V, 31 V, TransGuard Series, 65 V, 1812 [4532 Metric], Multilayer Varistor (MLV)](https://img.tanotron.shop/images/product/avx-vg181231p650dp-tvs-varistor-25-v-31-v-transguard-series-65-v-1812-4532-metric-multilayer-varistor-mlv-1.jpg)
AVX VG181231P650DP TVS Varistor, 25 V, 31 V, TransGuard Series, 65 V, 1812 [4532 Metric], Multilayer Varistor (MLV)
Product details
| Operating Temperature Min | -55�C |
| Clamping Voltage Vc Max | 65V |
| Peak Surge Current @ 8/20�s | 800A |
| Voltage Rating V DC | 31V |
| Operating Temperature Max | 125�C |
| Varistor Case Style | 1812 [4532 Metric] |
| Product Range | TransGuard Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Varistor Type | Multilayer Varistor (MLV) |
| Peak Energy (10/1000uS) | 3.7J |
| Voltage Rating V AC | 25V |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | VG181231P650DP |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Voltage Rating V DC | 31V |
| Voltage Rating V AC | 25V |
Other details
| Brand | AVX |
| Voltage Rating V DC | 31V |
| Voltage Rating V AC | 25V |