![AVX VG120626F540DP TVS Varistor, 18 V, 26 V, TransGuard Series, 54 V, 1206 [3216 Metric], Multilayer Varistor (MLV)](https://img.tanotron.shop/images/product/avx-vg120626f540dp-tvs-varistor-18-v-26-v-transguard-series-54-v-1206-3216-metric-multilayer-varistor-mlv-1.jpg)
AVX VG120626F540DP TVS Varistor, 18 V, 26 V, TransGuard Series, 54 V, 1206 [3216 Metric], Multilayer Varistor (MLV)
Product details
| Operating Temperature Min | -55�C |
| Clamping Voltage Vc Max | 54V |
| Peak Surge Current @ 8/20�s | 200A |
| Voltage Rating V DC | 26V |
| Operating Temperature Max | 125�C |
| Varistor Case Style | 1206 [3216 Metric] |
| Product Range | TransGuard Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Varistor Type | Multilayer Varistor (MLV) |
| Peak Energy (10/1000uS) | 700mJ |
| Voltage Rating V AC | 18V |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | VG120626F540DP |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Voltage Rating V DC | 26V |
| Voltage Rating V AC | 18V |
Other details
| Brand | AVX |
| Voltage Rating V DC | 26V |
| Voltage Rating V AC | 18V |