ALLIANCE MEMORY AS6C62256-55PCN SRAM, Asynchronous, 256 Kbit, 32K x 8bit, DIP, 28 Pins, 2.7 V
HomeStore
Product Overview
  • Access time : 55ns
  • Low power consumption, 15mA typ operation current, 1µA typ standby current (VCC = 3.0V)
  • Wide range power supply : 2.7 to 5.5V
  • Fully compatible with all competitors 5V and 3.3V product
  • All inputs and outputs TTL compatible
  • Fully static operation, tri-state output
  • Data retention voltage is 1.5V (minimum)
  • 32k x 8 organization
  • 28pin 600mil PDIP package
  • Commercial operating temperature range from 0°C to 70°C
Product details
Technical Specifications
SRAM Type
Asynchronous
Memory Configuration
32K x 8bit
No. of Pins
28Pins
Supply Voltage Max
5.5V
Clock Frequency Max
Operating Temperature Min
0°C
Product Range
Memory Density
256Kbit
IC Case / Package
DIP
Supply Voltage Min
2.7V
Supply Voltage Nom
3.3V
IC Mounting
Through Hole
Operating Temperature Max
70°C
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Other details
Brand ALLIANCE MEMORY
Part Number AS6C62256-55PCN
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
  • Access time : 55ns
  • 32k x 8 organization
  • 28pin 600mil PDIP package
Product details
Technical Specifications
SRAM Type
Asynchronous
Memory Configuration
32K x 8bit
No. of Pins
28Pins
Supply Voltage Max
5.5V
Clock Frequency Max
Operating Temperature Min
0°C
Product Range
Memory Density
256Kbit
IC Case / Package
DIP
Supply Voltage Min
2.7V
Supply Voltage Nom
3.3V
IC Mounting
Through Hole
Operating Temperature Max
70°C
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Other details
Brand ALLIANCE MEMORY
Part Number AS6C62256-55PCN
Description
  • 28pin 600mil PDIP package
28Pins
5.5V
0°C
2.7V
3.3V
70°C
Part Number AS6C62256-55PCN
ALLIANCE MEMORY AS6C62256-55PCN SRAM, Asynchronous, 256 Kbit, 32K x 8bit, DIP, 28 Pins, 2.7 V | Tanotis