
WURTH ELEKTRONIK 744770139 Surface Mount Power Inductor, WE-PD Series, 39 �H, 3 A, 3.5 A, Shielded, 0.073 ohm
WURTH ELEKTRONIK 744770139 Surface Mount Power Inductor, WE-PD Series, 39 �H, 3 A, 3.5 A, Shielded, 0.073 ohm
- EIA 7332, 7345, 1030, 1050, 1245, 1260, 1280, 1210, 6033, 6050 case sizes available
- Magnetic shielding results in low leakage field
- High storage capacity
- Low self losses
- Highest possible current loading
- Operating temperature range -40�C to 125�C
- Suitable for reflow soldering process
- Available in metal and plastic base
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Inductance Tolerance | � 20% |
| RMS Current (Irms) | 3A |
| Saturation Current (Isat) | 3.5A |
| Power Inductor Case | 12mm x 12mm x 8mm |
| Inductance | 39�H |
| Inductor Construction | Shielded |
| Product Range | WE-PD Series |
| DC Resistance Max | 0.073ohm |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 744770139 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
WURTH ELEKTRONIK 744770139 Surface Mount Power Inductor, WE-PD Series, 39 �H, 3 A, 3.5 A, Shielded, 0.073 ohm
- EIA 7332, 7345, 1030, 1050, 1245, 1260, 1280, 1210, 6033, 6050 case sizes available
- Magnetic shielding results in low leakage field
- High storage capacity
- Low self losses
- Highest possible current loading
- Operating temperature range -40�C to 125�C
- Suitable for reflow soldering process
- Available in metal and plastic base
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Inductance Tolerance | � 20% |
| RMS Current (Irms) | 3A |
| Saturation Current (Isat) | 3.5A |
| Power Inductor Case | 12mm x 12mm x 8mm |
| Inductance | 39�H |
| Inductor Construction | Shielded |
| Product Range | WE-PD Series |
| DC Resistance Max | 0.073ohm |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 744770139 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- EIA 7332, 7345, 1030, 1050, 1245, 1260, 1280, 1210, 6033, 6050 case sizes available
- Magnetic shielding results in low leakage field
- High storage capacity
- Low self losses
- Highest possible current loading
- Operating temperature range -40�C to 125�C
- Suitable for reflow soldering process
- Available in metal and plastic base
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Inductance Tolerance | � 20% |
| RMS Current (Irms) | 3A |
| Saturation Current (Isat) | 3.5A |
| Power Inductor Case | 12mm x 12mm x 8mm |
| Inductance | 39�H |
| Inductor Construction | Shielded |
| Product Range | WE-PD Series |
| DC Resistance Max | 0.073ohm |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 744770139 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











