
WURTH ELEKTRONIK 74455022 Surface Mount Power Inductor, WE-PD4 Series, 2.2 µH, 2.4 A, 2.3 A, Unshielded, 0.07 ohm
WURTH ELEKTRONIK 74455022 Surface Mount Power Inductor, WE-PD4 Series, 2.2 µH, 2.4 A, 2.3 A, Unshielded, 0.07 ohm
Product details
| Product Range | WE-PD4 Series |
| Inductance | 2.2µH |
| RMS Current (Irms) | 2.4A |
| Saturation Current (Isat) | 2.3A |
| Inductor Construction | Unshielded |
| DC Resistance Max | 0.07ohm |
| Power Inductor Case | 6.6mm x 4.45mm x 2.92mm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 74455022 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $3.49
-70%$3.49
$1.05WURTH ELEKTRONIK 74455022 Surface Mount Power Inductor, WE-PD4 Series, 2.2 µH, 2.4 A, 2.3 A, Unshielded, 0.07 ohm
Product details
| Product Range | WE-PD4 Series |
| Inductance | 2.2µH |
| RMS Current (Irms) | 2.4A |
| Saturation Current (Isat) | 2.3A |
| Inductor Construction | Unshielded |
| DC Resistance Max | 0.07ohm |
| Power Inductor Case | 6.6mm x 4.45mm x 2.92mm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 74455022 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | WE-PD4 Series |
| Inductance | 2.2µH |
| RMS Current (Irms) | 2.4A |
| Saturation Current (Isat) | 2.3A |
| Inductor Construction | Unshielded |
| DC Resistance Max | 0.07ohm |
| Power Inductor Case | 6.6mm x 4.45mm x 2.92mm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 74455022 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











