
WELWYN RC55Y-243KBI Through Hole Resistor, 243 kohm, 350 V, Axial Leaded, 250 mW, � 0.1%, RC Series
WELWYN RC55Y-243KBI Through Hole Resistor, 243 kohm, 350 V, Axial Leaded, 250 mW, � 0.1%, RC Series
Product details
| Temperature Coefficient | � 15ppm/�C |
| Power Rating | 250mW |
| Resistor Element Material | Metal Film |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Resistance | 243kohm |
| Resistance Tolerance | � 0.1% |
| Product Range | RC Series |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating | 350V |
Other details
| Brand | WELWYN |
| Part Number | RC55Y-243KBI |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
WELWYN RC55Y-243KBI Through Hole Resistor, 243 kohm, 350 V, Axial Leaded, 250 mW, � 0.1%, RC Series
Product details
| Temperature Coefficient | � 15ppm/�C |
| Power Rating | 250mW |
| Resistor Element Material | Metal Film |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Resistance | 243kohm |
| Resistance Tolerance | � 0.1% |
| Product Range | RC Series |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating | 350V |
Other details
| Brand | WELWYN |
| Part Number | RC55Y-243KBI |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Temperature Coefficient | � 15ppm/�C |
| Power Rating | 250mW |
| Resistor Element Material | Metal Film |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Resistance | 243kohm |
| Resistance Tolerance | � 0.1% |
| Product Range | RC Series |
| Resistor Case Style | Axial Leaded |
| Voltage Rating | 350V |
Other details
| Brand | WELWYN |
| Part Number | RC55Y-243KBI |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











