
WELLER WT 1013 SOLDERING STATION, 95W, 230VAC
Product details
| Plug Type | EU, UK |
| Supply Voltage V AC | 230V |
| Kit Contents | Weller WT1013 & WT1 Soldering Station, WP Soldering Iron, WSR201 Safety Rest |
| Output Power | 95W |
| Heat Temperature Max | 550�C |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | WELLER |
| Part Number | WT 1013 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
WELLER WT 1013 SOLDERING STATION, 95W, 230VAC
Product details
| Plug Type | EU, UK |
| Supply Voltage V AC | 230V |
| Kit Contents | Weller WT1013 & WT1 Soldering Station, WP Soldering Iron, WSR201 Safety Rest |
| Output Power | 95W |
| Heat Temperature Max | 550�C |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | WELLER |
| Part Number | WT 1013 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Plug Type | EU, UK |
| Supply Voltage V AC | 230V |
| Kit Contents | Weller WT1013 & WT1 Soldering Station, WP Soldering Iron, WSR201 Safety Rest |
| Output Power | 95W |
| Heat Temperature Max | 550�C |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | WELLER |
| Part Number | WT 1013 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









