
WELLER WR 2000 ER Rework Station, Through Hole, 999 °F, 230 V, UK/Euro
Product details
| Supply Voltage V AC | 230V |
| Heat Temperature Max | 999°F |
| Output Power | 120W |
| Kit Contents | WR2 Power Unit, WP65 Solder Iron, DSX120 Desolder Iron, Safety Rests |
| Product Range | WR 2 Series |
| Plug Type | EU, UK |
Other details
| Brand | WELLER |
| Part Number | WR 2000 ER |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
WELLER WR 2000 ER Rework Station, Through Hole, 999 °F, 230 V, UK/Euro
Product details
| Supply Voltage V AC | 230V |
| Heat Temperature Max | 999°F |
| Output Power | 120W |
| Kit Contents | WR2 Power Unit, WP65 Solder Iron, DSX120 Desolder Iron, Safety Rests |
| Product Range | WR 2 Series |
| Plug Type | EU, UK |
Other details
| Brand | WELLER |
| Part Number | WR 2000 ER |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Supply Voltage V AC | 230V |
| Heat Temperature Max | 999°F |
| Output Power | 120W |
| Kit Contents | WR2 Power Unit, WP65 Solder Iron, DSX120 Desolder Iron, Safety Rests |
| Product Range | WR 2 Series |
| Plug Type | EU, UK |
Other details
| Brand | WELLER |
| Part Number | WR 2000 ER |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.






