Ween Semiconductors BYV29X-600127 Fast / Ultrafast Diode 600 V 9 A Single 1.26 59 ns 91
HomeStore
This is a Fast / Ultrafast Diode, 600 V, 9 A, Single, 1.26 V, 59 ns, 91 A product from WEEN SEMICONDUCTORS with the model number BYV29X-600,127
Product details
Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max 600V
Forward Current If(AV) 9A
Diode Configuration Single
Forward Voltage VF Max 1.26V
Reverse Recovery Time trr Max 59ns
Forward Surge Current Ifsm Max 91A
Operating Temperature Max 150°C
Diode Case Style TO-220F
No. of Pins 2 Pin
Product Range -
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand WEEN SEMICONDUCTORS
Part Number BYV29X-600,127
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Forward Current If(AV) 9A
Diode Configuration Single
Forward Voltage VF Max 1.26V
Diode Case Style TO-220F
No. of Pins 2 Pin
Product Range -
Other details
Brand WEEN SEMICONDUCTORS
Part Number BYV29X-600,127
Description
Forward Current If(AV) 9A
Forward Voltage VF Max 1.26V
No. of Pins 2 Pin
Part Number BYV29X-600,127
Ween Semiconductors BYV29X-600127 Fast / Ultrafast Diode 600 V 9 A Single 1.26 59 ns 91 | Tanotis