Ween Semiconductors BT136-600E127 Triac 600 V 4 A TO-220AB 25 mA 1 5 W
HomeStore
This is a Triac, 600 V, 4 A, TO-220AB, 25 mA, 1 V, 5 W product from WEEN SEMICONDUCTORS with the model number BT136-600E,127
Product details
Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm 600V
On State RMS Current IT(rms) 4A
Triac Case Style TO-220AB
Gate Trigger Current Max (QI), Igt 25mA
Gate Trigger Voltage Max Vgt 1V
Peak Gate Power 5W
Peak Non Rep Surge Current Itsm 50Hz 25A
Holding Current Max Ih 15mA
No. of Pins 3Pins
Operating Temperature Max 125°C
Product Range -
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand WEEN SEMICONDUCTORS
Part Number BT136-600E,127
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Triac Case Style TO-220AB
Peak Gate Power 5W
Holding Current Max Ih 15mA
No. of Pins 3Pins
Product Range -
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand WEEN SEMICONDUCTORS
Part Number BT136-600E,127
Description
Peak Gate Power 5W
Holding Current Max Ih 15mA
No. of Pins 3Pins
Part Number BT136-600E,127
Ween Semiconductors BT136-600E127 Triac 600 V 4 A TO-220AB 25 mA 1 5 W | Tanotis