
WAGO 250-408 Wire-To-Board Terminal Block, 8 Ways, 24 AWG, 20 AWG, 0.5 mm², Push In
- Cage Clamp® connection method
- Simple push-in termination for solid conductors
- Termination/removal of fine-stranded conductors via push-buttons
- 45° Conductor entry angle provides easy, space-saving wiring
- UL94V-0 Flammability rating
Applications
Industrial
Product details
| Block Orientation | Through Hole 45° |
| Wire Size AWG Max | 20AWG |
| Wire Connection Method | Push In |
| Rated Current | 4A |
| No. of Positions | 8Ways |
| Conductor Area CSA | 0.5mm² |
| Product Range | - |
| Wire Size AWG Min | 24AWG |
| Rated Voltage | 160V |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 250-408 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $4.36
-70%$4.36
$1.31WAGO 250-408 Wire-To-Board Terminal Block, 8 Ways, 24 AWG, 20 AWG, 0.5 mm², Push In
- Cage Clamp® connection method
- Simple push-in termination for solid conductors
- Termination/removal of fine-stranded conductors via push-buttons
- 45° Conductor entry angle provides easy, space-saving wiring
- UL94V-0 Flammability rating
Applications
Industrial
Product details
| Block Orientation | Through Hole 45° |
| Wire Size AWG Max | 20AWG |
| Wire Connection Method | Push In |
| Rated Current | 4A |
| No. of Positions | 8Ways |
| Conductor Area CSA | 0.5mm² |
| Product Range | - |
| Wire Size AWG Min | 24AWG |
| Rated Voltage | 160V |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 250-408 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Cage Clamp® connection method
- Simple push-in termination for solid conductors
- Termination/removal of fine-stranded conductors via push-buttons
- 45° Conductor entry angle provides easy, space-saving wiring
- UL94V-0 Flammability rating
Applications
Industrial
Product details
| Block Orientation | Through Hole 45° |
| Wire Size AWG Max | 20AWG |
| Wire Connection Method | Push In |
| Rated Current | 4A |
| No. of Positions | 8Ways |
| Conductor Area CSA | 0.5mm² |
| Product Range | - |
| Wire Size AWG Min | 24AWG |
| Rated Voltage | 160V |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 250-408 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









