VocoPro IEM-900-ST4 Wireless Assistive Listening System with 1 Transmitter & 4 Receivers (900 MHz)
VocoPro IEM-900-ST4 Overview
Items Included
- IEM-900T Transmitter
- 4 x IEM-900R Receiver
- 4 x IE-9 Earphone
- Antenna
- Power Adapter
- 2 x 1/4 to 1/4" Cable
- 2 x 3.5mm Cable
- 2 x 3.5mm to 1/4" Adapter
- 3.5mm Stereo to Dual Mono 1/4" Splitter Cable
- USB Charging Cable
- Assistive Listening Sign
- Limited 1-Year Manufacturer Warranty
Not Included
- Essential Chargers
Additional Resources
VocoPro IEM-900-ST4 Specs
| System |
Frequency Band: UHF 902 to 928 MHz
Preset channel: 16 Channel Presets Oscillation Mode: PLL Frequency Stability: ±0.005% Modulation Mode: FM Stereo Modulation Max Deviation Range: 75 kHz S/N Ratio: >95 dB Dynamic Range: >100 dB Frequency Response: 50 Hz to 15 kHz T.H.D.: <1% |
| Transmitter |
RF Power: <10 mW
Audio Input: 2 x 1/4" Balanced Input (Left and Right) Audio Input level: <4 V Audio Output: 3.5mm Stereo Output Audio Output Level: <0.5 V Power Supply: 12 VDC 350 mA Power: 110/220 VAC (12 to 18 VDC Power Adapter) System Transmitter Dimensions: (L x W x H): 8.3 x 6.7 x 1.7" / 210.8 x 170.2 x 43.18 mm |
| Receiver |
Sensitivity: < -95 dBm
Audio Output: 1/8" / 3.5 mm Stereo Output Audio Output Level: <1 V Power Supply: 2 x AA Battery Beltpack Receiver Dimensions: (L x W x H): 4.3 x 2.5 x 0.8" / 109.2 x 63.5 x 20.3 mm |
| Package Weight |
5.71 lb
| Box Dimensions (LxWxH) |
16.1 x 12.2 x 6.9"
VocoPro IEM-900-ST4 Overview
Items Included
- IEM-900T Transmitter
- 4 x IEM-900R Receiver
- 4 x IE-9 Earphone
- Antenna
- Power Adapter
- 2 x 1/4 to 1/4" Cable
- 2 x 3.5mm Cable
- 2 x 3.5mm to 1/4" Adapter
- USB Charging Cable
- Assistive Listening Sign
Not Included
- Essential Chargers
Additional Resources
VocoPro IEM-900-ST4 Specs
| System |
| Transmitter |
RF Power: <10 mW
| Receiver |
Sensitivity: < -95 dBm
| Package Weight |
5.71 lb
| Box Dimensions (LxWxH) |
16.1 x 12.2 x 6.9"
Description
VocoPro IEM-900-ST4 Overview
- 2 x 3.5mm Cable
- 2 x 3.5mm to 1/4" Adapter
VocoPro IEM-900-ST4 Specs
RF Power: <10 mW
16.1 x 12.2 x 6.9"