
VISHAY VS-2KBB20R Bridge Rectifier Diode, Single, 200 V, 1.9 A, Through Hole, 1.1 V, 4 Pins
VISHAY VS-2KBB20R Bridge Rectifier Diode, Single, 200 V, 1.9 A, Through Hole, 1.1 V, 4 Pins
- 80V RMS Maximum recommended voltage
- 3300�F Maximum load capacitance
- 0.8R Minimum source resistance
Applications
Industrial, Consumer Electronics
Product details
| Forward Voltage VF Max | 1.1V |
| Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max | 200V |
| Forward Current If(AV) | 1.9A |
| Packaging | Each |
| Product Range | VS-2K Series |
| Bridge Rectifier Case Style | Through Hole |
| No. of Phases | Single |
| Operating Temperature Max | 150�C |
| No. of Pins | 4Pins |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | VS-2KBB20R |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
VISHAY VS-2KBB20R Bridge Rectifier Diode, Single, 200 V, 1.9 A, Through Hole, 1.1 V, 4 Pins
- 80V RMS Maximum recommended voltage
- 3300�F Maximum load capacitance
- 0.8R Minimum source resistance
Applications
Industrial, Consumer Electronics
Product details
| Forward Voltage VF Max | 1.1V |
| Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max | 200V |
| Forward Current If(AV) | 1.9A |
| Packaging | Each |
| Product Range | VS-2K Series |
| Bridge Rectifier Case Style | Through Hole |
| No. of Phases | Single |
| Operating Temperature Max | 150�C |
| No. of Pins | 4Pins |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | VS-2KBB20R |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 80V RMS Maximum recommended voltage
- 3300�F Maximum load capacitance
- 0.8R Minimum source resistance
Applications
Industrial, Consumer Electronics
Product details
| Forward Voltage VF Max | 1.1V |
| Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max | 200V |
| Forward Current If(AV) | 1.9A |
| Packaging | Each |
| Product Range | VS-2K Series |
| Bridge Rectifier Case Style | Through Hole |
| No. of Phases | Single |
| Operating Temperature Max | 150�C |
| No. of Pins | 4Pins |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | VS-2KBB20R |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.






