
VISHAY TSOP6238TR Infrared Receiver, Remote Control, 38 kHz, 40m, 50 °, 5.5 V, 4.5 V, -25 °C
VISHAY TSOP6238TR Infrared Receiver, Remote Control, 38 kHz, 40m, 50 °, 5.5 V, 4.5 V, -25 °C
Product details
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Directivity | 50° |
| Carrier Frequency | 38kHz |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | - |
| Supply Current | 950µA |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| Transmission Range | 40m |
| Packaging | Cut Tape |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | TSOP6238TR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1.59
-70%$1.59
$0.48VISHAY TSOP6238TR Infrared Receiver, Remote Control, 38 kHz, 40m, 50 °, 5.5 V, 4.5 V, -25 °C
Product details
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Directivity | 50° |
| Carrier Frequency | 38kHz |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | - |
| Supply Current | 950µA |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| Transmission Range | 40m |
| Packaging | Cut Tape |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | TSOP6238TR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Directivity | 50° |
| Carrier Frequency | 38kHz |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Product Range | - |
| Supply Current | 950µA |
| Supply Voltage Min | 4.5V |
| Transmission Range | 40m |
| Packaging | Cut Tape |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | TSOP6238TR |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.