VISHAY M64W204KB40 Trimmer Potentiometer, 200 kohm, 500 mW, ± 10%, 64W Series, 21 Turns, Through Hole
HomeStore
  • 10mm square potentiometer, industrial grade
  • Sealing is IP67 rated (fully sealed body)
  • 21 turns and rotational life of 200 cycles
  • Resistance value ranges from 10 ohm to 2.2Mohm
  • ±10% tolerance
  • Temperature coefficient is ±100ppm/°C
  • Operating temperature range -55°C to +155°C
  • Power Rating is 0.5W
  • Contact resistance variation < 1% typical
  • Tests according to CECC 41000 or IEC 60393-1 standards
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management
Product details
Temperature Coefficient ± 100ppm/°C
Power Rating 500mW
No. of Turns 21Turns
Potentiometer Mounting Through Hole
Automotive Qualification Standard -
Resistance Tolerance ± 10%
Product Range 64W Series
Track Resistance 200kohm
MSL -
Other details
Brand VISHAY
Part Number M64W204KB40
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
VISHAY M64W204KB40 Trimmer Potentiometer, 200 kohm, 500 mW, &plusmn; 10%, 64W Series, 21 Turns, Through Hole
  • ±10% tolerance
  • Power Rating is 0.5W
Applications
Product details
Power Rating 500mW
No. of Turns 21Turns
Resistance Tolerance ± 10%
Product Range 64W Series
Track Resistance 200kohm
MSL -
Other details
Brand VISHAY
Part Number M64W204KB40
Description
  • ±10% tolerance
  • Power Rating is 0.5W
Power Rating 500mW
Resistance Tolerance ± 10%
Product Range 64W Series
Track Resistance 200kohm
Part Number M64W204KB40
VISHAY M64W204KB40 Trimmer Potentiometer, 200 kohm, 500 mW, &plusmn; 10%, 64W Series, 21 Turns, Through Hole | Tanotis