VISHAY 14910A0BHSX10103KA Rotary Potentiometer, Cermet, 10 kohm, 1 W, � 10%, 149 Series, 1 Turns, Linear
VISHAY 14910A0BHSX10103KA Rotary Potentiometer, Cermet, 10 kohm, 1 W, � 10%, 149 Series, 1 Turns, Linear
Product details
| Shaft Length | 19.05mm |
| Shaft Diameter | 3.175mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Screwdriver Slot |
| Resistance Tolerance | � 10% |
| Product Range | 149 Series |
| Track Taper | Linear |
| No. of Turns | 1Turns |
| Potentiometer Mounting | Panel |
| Power Rating | 1W |
| Track Resistance | 10kohm |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | 14910A0BHSX10103KA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
VISHAY 14910A0BHSX10103KA Rotary Potentiometer, Cermet, 10 kohm, 1 W, � 10%, 149 Series, 1 Turns, Linear
Product details
| Shaft Length | 19.05mm |
| Shaft Diameter | 3.175mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Screwdriver Slot |
| Resistance Tolerance | � 10% |
| Product Range | 149 Series |
| Track Taper | Linear |
| No. of Turns | 1Turns |
| Potentiometer Mounting | Panel |
| Power Rating | 1W |
| Track Resistance | 10kohm |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | 14910A0BHSX10103KA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Shaft Length | 19.05mm |
| Shaft Diameter | 3.175mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Screwdriver Slot |
| Resistance Tolerance | � 10% |
| Product Range | 149 Series |
| Track Taper | Linear |
| No. of Turns | 1Turns |
| Potentiometer Mounting | Panel |
| Power Rating | 1W |
| Track Resistance | 10kohm |
Other details
| Brand | VISHAY |
| Part Number | 14910A0BHSX10103KA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









