
Visaton BF32-8OHM BF32-8OHM 1.3" Full Range Mini Speaker 2W RMS 8 Ohm
- Typical applications
- Flat screens (TV and PC)
- Info terminals
- Other compact devices speech and music reproduction
- Power rating: 2W (5W Max.)
- Frequency range: 150Hz - 20kHz
- Impedance: 8R
- SPL (@ 1W/1m): 78dB
- Resonant frequency: 220Hz
- Cut-out: 31.5mm
- Fixing centres: 24.5mm
- Dimensions (WxHxD): 32x32x11mm
- Weight: 28g
Product details
| Driver Type | Miniature |
| External Diameter - Metric | - |
| External Width - Metric | 32mm |
| Impedance | 8ohm |
| Power Rating Nom | 2W |
| Sound Level SPL | 78dBA |
| External Diameter - Imperial | - |
| External Width - Imperial | 1.26" |
| Frequency Response Min | 150Hz |
| Frequency Response Max | 20kHz |
| Speaker Shape | Round with Square Frame |
| Resonant Frequency | 220Hz |
| Speaker Mounting | Panel Mount |
| Power Rating Max | 3W |
| External Length - Metric | 32mm |
| External Depth - Metric | 13mm |
| External Length - Imperial | 1.26" |
| External Depth - Imperial | 0.512" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | VISATON |
| Part Number | BF32-8OHM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $22.04
-70%$22.04
$6.61Visaton BF32-8OHM BF32-8OHM 1.3" Full Range Mini Speaker 2W RMS 8 Ohm
- Typical applications
- Flat screens (TV and PC)
- Info terminals
- Other compact devices speech and music reproduction
- Power rating: 2W (5W Max.)
- Frequency range: 150Hz - 20kHz
- Impedance: 8R
- SPL (@ 1W/1m): 78dB
- Resonant frequency: 220Hz
- Cut-out: 31.5mm
- Fixing centres: 24.5mm
- Dimensions (WxHxD): 32x32x11mm
- Weight: 28g
Product details
| Driver Type | Miniature |
| External Diameter - Metric | - |
| External Width - Metric | 32mm |
| Impedance | 8ohm |
| Power Rating Nom | 2W |
| Sound Level SPL | 78dBA |
| External Diameter - Imperial | - |
| External Width - Imperial | 1.26" |
| Frequency Response Min | 150Hz |
| Frequency Response Max | 20kHz |
| Speaker Shape | Round with Square Frame |
| Resonant Frequency | 220Hz |
| Speaker Mounting | Panel Mount |
| Power Rating Max | 3W |
| External Length - Metric | 32mm |
| External Depth - Metric | 13mm |
| External Length - Imperial | 1.26" |
| External Depth - Imperial | 0.512" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | VISATON |
| Part Number | BF32-8OHM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Typical applications
- Flat screens (TV and PC)
- Info terminals
- Other compact devices speech and music reproduction
- Power rating: 2W (5W Max.)
- Frequency range: 150Hz - 20kHz
- Impedance: 8R
- SPL (@ 1W/1m): 78dB
- Resonant frequency: 220Hz
- Cut-out: 31.5mm
- Fixing centres: 24.5mm
- Dimensions (WxHxD): 32x32x11mm
- Weight: 28g
Product details
| Driver Type | Miniature |
| External Diameter - Metric | - |
| External Width - Metric | 32mm |
| Impedance | 8ohm |
| Power Rating Nom | 2W |
| Sound Level SPL | 78dBA |
| External Diameter - Imperial | - |
| External Width - Imperial | 1.26" |
| Frequency Response Min | 150Hz |
| Frequency Response Max | 20kHz |
| Speaker Shape | Round with Square Frame |
| Resonant Frequency | 220Hz |
| Speaker Mounting | Panel Mount |
| Power Rating Max | 3W |
| External Length - Metric | 32mm |
| External Depth - Metric | 13mm |
| External Length - Imperial | 1.26" |
| External Depth - Imperial | 0.512" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | VISATON |
| Part Number | BF32-8OHM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.













