VISATON 8048 SPEAKER, 41X71MM, 8OHMS, 4W, 81DB
- Moisturised cone
- Metal basket
Applications
Consumer Electronics, Imaging, Video & Vision, Audio
Product details
| Transducer Function | Speaker |
| Power Rating RMS | 4W |
| Frequency Response Min | 220Hz |
| Resonant Frequency | 420Hz |
| Frequency Response Max | 20000Hz |
| Product Range | - |
| Sensitivity (dB) | - |
| Impedance | 8ohm |
Other details
| Brand | VISATON |
| Part Number | 8048 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
VISATON 8048 SPEAKER, 41X71MM, 8OHMS, 4W, 81DB
- Moisturised cone
- Metal basket
Applications
Consumer Electronics, Imaging, Video & Vision, Audio
Product details
| Transducer Function | Speaker |
| Power Rating RMS | 4W |
| Frequency Response Min | 220Hz |
| Resonant Frequency | 420Hz |
| Frequency Response Max | 20000Hz |
| Product Range | - |
| Sensitivity (dB) | - |
| Impedance | 8ohm |
Other details
| Brand | VISATON |
| Part Number | 8048 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Moisturised cone
- Metal basket
Applications
Consumer Electronics, Imaging, Video & Vision, Audio
Product details
| Transducer Function | Speaker |
| Power Rating RMS | 4W |
| Frequency Response Min | 220Hz |
| Resonant Frequency | 420Hz |
| Frequency Response Max | 20000Hz |
| Product Range | - |
| Sensitivity (dB) | - |
| Impedance | 8ohm |
Other details
| Brand | VISATON |
| Part Number | 8048 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.



