Texas Instruments LM5007MMX/NOPB LM5007MMX/NOPB DC-DC Switching Buck (Step Down) Regulator Adjustable 9V-75Vin 2.5V-73V/500 mAoutVSSOP-8
HomeStore
This is a LM5007MMX/NOPB DC-DC Switching Buck (Step Down) Regulator , Adjustable, 9V-75Vin, 2.5V-73V/500 mAout,VSSOP-8 product from TEXAS INSTRUMENTS with the model number LM5007MMX/NOPB
Product details
Topology Buck (Step Down)
Input Voltage Min 9V
Input Voltage Max 75V
No. of Outputs 1Outputs
DC / DC Converter IC Case VSSOP
No. of Pins 8Pins
Output Current 500mA
Output Voltage Min 2.5V
Output Voltage Max 73V
Switching Frequency 800kHz
Operating Temperature Max 125°C
Product Range -
Automotive Qualification Standard -
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand TEXAS INSTRUMENTS
Part Number LM5007MMX/NOPB
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Topology Buck (Step Down)
Input Voltage Min 9V
Input Voltage Max 75V
No. of Outputs 1Outputs
No. of Pins 8Pins
Output Current 500mA
Output Voltage Min 2.5V
Output Voltage Max 73V
Switching Frequency 800kHz
Product Range -
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand TEXAS INSTRUMENTS
Part Number LM5007MMX/NOPB
Product Information
Shipping & Returns
Description
Input Voltage Min 9V
Input Voltage Max 75V
No. of Pins 8Pins
Output Current 500mA
Output Voltage Min 2.5V
Output Voltage Max 73V
Switching Frequency 800kHz
Part Number LM5007MMX/NOPB
Texas Instruments LM5007MMX/NOPB LM5007MMX/NOPB DC-DC Switching Buck (Step Down) Regulator Adjustable 9V-75Vin 2.5V-73V/500 mAoutVSSOP-8 | Tanotis