STMICROELECTRONICS STM32C091KBT6 ARM MCU, STM32 Family STM32C0 Series Microcontrollers, ARM Cortex-M0+, 32 bit, 48 MHz, 128 KB
HomeStore
Product Overview
  • Includes ST state-of-the-art patented technology
  • Operating voltage range from 2.0V to 3.6V
  • Up to 61 fast I/Os, all mappable on external interrupt vectors, all 5V-tolerant
  • 7-channel DMA controller with flexible mapping, calendar RTC with alarm
  • Development support: serial wire debug (SWD), 96-bit unique ID
  • 48MHz maximum CPU frequency
  • 12-bit, 0.4µs ADC (up to 19 ext. channels), conversion range: 0 to 3.6V
  • 128Kbytes flash memory
  • 32-pin LQFP package
  • Temperature range from -40 to 85°C (105°C junction)
Interfaces
I2C, I2S, IrDA, LIN, PMBus, SMBus, SPI, UART, USART
ADC Channels
18Channels
Supply Voltage Min
2V
Operating Temperature Min
-40°C
Operating Frequency Max
48MHz
No. of Pins
32Pins
No. of I/O's
30I/O's
RAM Memory Size
36KB
Supply Voltage Max
3.6V
Operating Temperature Max
85°C
Brand STMICROELECTRONICS
Part Number STM32C091KBT6
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • 48MHz maximum CPU frequency
  • 128Kbytes flash memory
  • 32-pin LQFP package
Interfaces
ADC Channels
18Channels
Supply Voltage Min
2V
Operating Temperature Min
-40°C
Operating Frequency Max
48MHz
No. of Pins
32Pins
No. of I/O's
30I/O's
RAM Memory Size
36KB
Supply Voltage Max
3.6V
Operating Temperature Max
85°C
Brand STMICROELECTRONICS
Part Number STM32C091KBT6
Description
  • 48MHz maximum CPU frequency
2V
-40°C
48MHz
32Pins
3.6V
85°C
Part Number STM32C091KBT6
STMICROELECTRONICS STM32C091KBT6 ARM MCU, STM32 Family STM32C0 Series Microcontrollers, ARM Cortex-M0+, 32 bit, 48 MHz, 128 KB | Tanotis