STMICROELECTRONICS STM32C071CBU6 ARM MCU, STM32 Family STM32C0 Series Microcontrollers, ARM Cortex-M0+, 32 bit, 48 MHz, 128 KB
HomeStore
Product Overview
  • Voltage range: 2.0V to 3.6V, separate I/O supply pin (1.65V to 3.6V)
  • Power-on / power-down reset (POR/PDR), programmable brownout reset (BOR)
  • Low-power modes: sleep, stop, standby, shutdown
  • 4 to 48MHz crystal oscillator, 32kHz crystal oscillator with calibration
  • Internal 48MHz RC oscillator (±1%), internal 32kHz RC oscillator (±5%)
  • Internal 48MHz RC oscillator with clock recovery system
  • USB 2.0 FS device (crystal-less) and host controller
  • Development support: serial wire debug (SWD), 96-bit unique ID
  • 128Kbytes flash memory size
  • 48-pin UFQFPN package, -40 to 85°C temperature range
Product details
Technical Specifications
Product Range
STM32 Family STM32C0 Series Microcontrollers
Data Bus Width
32 bit
Program Memory Size
128KB
IC Case / Package
UFQFPN-EP
Interfaces
I2C, I2S, SPI, USART, USB
ADC Channels
19Channels
Supply Voltage Min
2V
Operating Temperature Min
-40°C
IC Mounting
Surface Mount
MCU Series
STM32C0
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Device Core
ARM Cortex-M0+
Operating Frequency Max
48MHz
No. of Pins
48Pins
No. of I/O's
45I/O's
RAM Memory Size
24KB
ADC Resolution
12Bit
Supply Voltage Max
3.6V
Operating Temperature Max
85°C
MCU Family
STM32
Qualification
Other details
Brand STMICROELECTRONICS
Part Number STM32C071CBU6
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • 128Kbytes flash memory size
Product details
Technical Specifications
Product Range
Data Bus Width
32 bit
Program Memory Size
128KB
IC Case / Package
UFQFPN-EP
Interfaces
I2C, I2S, SPI, USART, USB
ADC Channels
19Channels
Supply Voltage Min
2V
Operating Temperature Min
-40°C
IC Mounting
Surface Mount
MCU Series
STM32C0
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Device Core
ARM Cortex-M0+
Operating Frequency Max
48MHz
No. of Pins
48Pins
No. of I/O's
45I/O's
RAM Memory Size
24KB
ADC Resolution
12Bit
Supply Voltage Max
3.6V
Operating Temperature Max
85°C
MCU Family
STM32
Qualification
Other details
Brand STMICROELECTRONICS
Part Number STM32C071CBU6
Description
2V
-40°C
48MHz
48Pins
3.6V
85°C
Part Number STM32C071CBU6
STMICROELECTRONICS STM32C071CBU6 ARM MCU, STM32 Family STM32C0 Series Microcontrollers, ARM Cortex-M0+, 32 bit, 48 MHz, 128 KB | Tanotis