STMICROELECTRONICS BTA25-600B Triac, 600 V, 50 mA, 1 W, 1.5 V, RD-91, 250 A
- High commutation performance
- Low thermal resistance with clip bonding
- High current operation
Applications
Motor Drive & Control, Industrial, Lighting
Product details
| Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm | 600V |
| On State RMS Current IT(rms) | 25A |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Gate Trigger Current Max (QI), Igt | 50mA |
| No. of Pins | 3Pins |
| Gate Trigger Voltage Max Vgt | 1.5V |
| Product Range | - |
| Holding Current Max Ih | 80mA |
| Peak Non Rep Surge Current Itsm 50Hz | 250A |
| Triac Case Style | RD-91 |
| Peak Gate Power | 1W |
| MSL | - |
Other details
| Brand | STMICROELECTRONICS |
| Part Number | BTA25-600B |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- High commutation performance
- High current operation
Applications
Product details
| No. of Pins | 3Pins |
| Product Range | - |
| Triac Case Style | RD-91 |
| Peak Gate Power | 1W |
| MSL | - |
Other details
| Brand | STMICROELECTRONICS |
| Part Number | BTA25-600B |
| Quantity | Each |
Description
| No. of Pins | 3Pins |
| Peak Gate Power | 1W |