SEMIKRON SKKT92B12E Thyristor Module, Series Connected, 95 A, 1.2 kV
HomeStore
This is a Thyristor Module, Series Connected, 95 A, 1.2 kV product from SEMIKRON with the model number SKKT92B12E
Product details
Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm 1.2kV
On State RMS Current IT(rms) 150A
Operating Temperature Max 125°C
SCR Module Type Series Connected - SCRs
Gate Trigger Voltage Max Vgt 3V
Product Range -
Holding Current Max Ih 250mA
Gate Trigger Current Max, Igt 150mA
Peak Non Rep Surge Current Itsm 50Hz 2kA
Current It av 95A
Other details
Brand SEMIKRON
Part Number SKKT92B12E
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Product Range -
Holding Current Max Ih 250mA
Current It av 95A
Other details
Brand SEMIKRON
Part Number SKKT92B12E
Description
Holding Current Max Ih 250mA
Current It av 95A
Part Number SKKT92B12E
SEMIKRON SKKT92B12E Thyristor Module, Series Connected, 95 A, 1.2 kV | Tanotis