SEMIKRON SKKT106B16E THYRISTOR MODULE, 115A, 1600V
This is a THYRISTOR MODULE, 115A, 1600V product from SEMIKRON with the model number SKKT106B16E
Product details
On State RMS Current IT(rms) 180A
Holding Current Max Ih 250mA
SCR Module Type Series Connected - SCRs
Current It av 106A
Peak Non Rep Surge Current Itsm 50Hz 2.25kA
Product Range -
Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm 1.6kV
Operating Temperature Max 130°C
Other details
Brand SEMIKRON
Part Number SKKT106B16E
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Holding Current Max Ih 250mA
Current It av 106A
Product Range -
Other details
Brand SEMIKRON
Part Number SKKT106B16E
Description
Holding Current Max Ih 250mA
Current It av 106A
Part Number SKKT106B16E
SEMIKRON SKKT106B16E THYRISTOR MODULE, 115A, 1600V | Tanotis