SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE LC1D12BL Contactor, 24 V, 3 Pole, DPDT, DIN Rail, 25 A
HomeStore
  • AC-1 and AC-3 utilisation category
  • Rated operational voltage of 690VAC at 25Hz to 400Hz and 300VDC for power circuit
  • Rated operational current of 25A at <= 440VAC (AC-1) and 12A at <= 440VAC (AC-3 ) for power circuit
  • Motor power of 5.5KW at 415VAC to 440VAC, 50Hz/60Hz
  • Control circuit voltage of 24VDC
  • UL94 V-1 flammability
  • Ambient operating temperature range from -5°C to 60°C
  • IP2x front face degree of protection conforming to IEC 60529 standard
  • Power dissipation per pole is 1.56W (AC-1) and 0.36W (AC-3)
  • Rated breaking capacity of 250A at 440V for power circuit conforming to IEC 60947 standard
Applications
Automation & Process Control, Motor Drive & Control, Industrial
Product details
Relay Mounting DIN Rail
Coil Voltage VDC Nom 24V
Switching Current AC1 25A
Load Current Resistive 25A
Product Range TeSys D Series
Switching Current AC3 12A
Coil Voltage VAC Nom -
Operating Voltage 24V
No. of Poles 3 Pole
Load Current Inductive 12A
Contact Configuration DPDT
Switching Power AC3 5.5kW
Switching Power AC1 2hp
Other details
Brand SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE
Part Number LC1D12BL
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • UL94 V-1 flammability
Applications
Product details
Relay Mounting DIN Rail
Coil Voltage VDC Nom 24V
Switching Current AC1 25A
Load Current Resistive 25A
Product Range TeSys D Series
Switching Current AC3 12A
Coil Voltage VAC Nom -
Operating Voltage 24V
No. of Poles 3 Pole
Load Current Inductive 12A
Contact Configuration DPDT
Switching Power AC3 5.5kW
Switching Power AC1 2hp
Other details
Part Number LC1D12BL
Description
Coil Voltage VDC Nom 24V
Switching Current AC1 25A
Load Current Resistive 25A
Switching Current AC3 12A
Operating Voltage 24V
No. of Poles 3 Pole
Load Current Inductive 12A
Switching Power AC3 5.5kW
Part Number LC1D12BL
SCHNEIDER ELECTRIC / TELEMECANIQUE LC1D12BL Contactor, 24 V, 3 Pole, DPDT, DIN Rail, 25 A | Tanotis