SCHNEIDER ELECTRIC K10D002UCH Rotary Switch, 3 Position, 2 Pole, 60 °, 10 A, 400 V, Harmony
HomeStore
Harmony K10 2pole, 10A Cam Switch/Selector Switch with screw clamp mounting. This metal head complete Cam Switch/Selector Switch is designed to meet most industrial and process control application due to its compact size, an easy integration with 16mm and 22mm diameter units and has several selection functions. It has a 60° between its switching positions.
  • "1 - 0 - 2" marking to indicate the position of the switch
  • Simple and modular design to allow for easy installation
  • Sturdy plastic body resistant (strength) to shocks and corrosion
  • IP65 on its front part allow for installation in harsh (heavy) environment or outdoor
Product details
No. of Switch Positions: 3 Position
No. of Poles: 2 Pole
Angle of Throw: 60°
Contact Current AC Max: 10A
Contact Voltage AC Max: 400V
Product Range: Harmony
Illumination: Non Illuminated
Contact Current DC Max: 10A
Contact Voltage DC Max: 24V
Other details
Brand SCHNEIDER ELECTRIC
Part Number K10D002UCH
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
No. of Poles: 2 Pole
Angle of Throw: 60°
Contact Current AC Max: 10A
Contact Voltage AC Max: 400V
Product Range: Harmony
Illumination: Non Illuminated
Contact Current DC Max: 10A
Contact Voltage DC Max: 24V
Other details
Brand SCHNEIDER ELECTRIC
Part Number K10D002UCH
Description
No. of Poles: 2 Pole
Contact Current AC Max: 10A
Contact Voltage AC Max: 400V
Contact Current DC Max: 10A
Contact Voltage DC Max: 24V
Part Number K10D002UCH
SCHNEIDER ELECTRIC K10D002UCH Rotary Switch, 3 Position, 2 Pole, 60 °, 10 A, 400 V, Harmony | Tanotis