
SCHAFFNER FN9260-1-06 Power Entry Connector, FN 9260 Series, Plug, 250 VAC, 1 A, Panel Mount, Solder
SCHAFFNER FN9260-1-06 Power Entry Connector, FN 9260 Series, Plug, 250 VAC, 1 A, Panel Mount, Solder
Product details
| Gender | Plug |
| Current Rating | 1A |
| Product Range | FN 9260 Series |
| Contact Termination Type | Solder |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Connector Mounting | Panel Mount |
Other details
| Brand | SCHAFFNER |
| Part Number | FN9260-1-06 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $24.95
-70%$24.95
$7.48SCHAFFNER FN9260-1-06 Power Entry Connector, FN 9260 Series, Plug, 250 VAC, 1 A, Panel Mount, Solder
Product details
| Gender | Plug |
| Current Rating | 1A |
| Product Range | FN 9260 Series |
| Contact Termination Type | Solder |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Connector Mounting | Panel Mount |
Other details
| Brand | SCHAFFNER |
| Part Number | FN9260-1-06 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Gender | Plug |
| Current Rating | 1A |
| Product Range | FN 9260 Series |
| Contact Termination Type | Solder |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Connector Mounting | Panel Mount |
Other details
| Brand | SCHAFFNER |
| Part Number | FN9260-1-06 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











