
SAMTEC SMM-110-02-S-S Board-To-Board Connector, Single, 2 mm, 10 Contacts, Receptacle, SMM Series, Surface Mount, 1 Rows
SAMTEC SMM-110-02-S-S Board-To-Board Connector, Single, 2 mm, 10 Contacts, Receptacle, SMM Series, Surface Mount, 1 Rows
- Black colour
- 3.2A Current rating
- 350VAC Voltage rating
- 10mR Contact resistance
- Lead-free solderable
- Tiger Eye� contact system
- Vertical orientation
- Surface mount termination
Applications
Industrial
Product details
| No. of Contacts | 10Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | SMM Series |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| Pitch Spacing | 2mm |
| No. of Rows | 1Rows |
Other details
| Brand | SAMTEC |
| Part Number | SMM-110-02-S-S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $5.22
-70%$5.22
$1.57SAMTEC SMM-110-02-S-S Board-To-Board Connector, Single, 2 mm, 10 Contacts, Receptacle, SMM Series, Surface Mount, 1 Rows
- Black colour
- 3.2A Current rating
- 350VAC Voltage rating
- 10mR Contact resistance
- Lead-free solderable
- Tiger Eye� contact system
- Vertical orientation
- Surface mount termination
Applications
Industrial
Product details
| No. of Contacts | 10Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | SMM Series |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| Pitch Spacing | 2mm |
| No. of Rows | 1Rows |
Other details
| Brand | SAMTEC |
| Part Number | SMM-110-02-S-S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Black colour
- 3.2A Current rating
- 350VAC Voltage rating
- 10mR Contact resistance
- Lead-free solderable
- Tiger Eye� contact system
- Vertical orientation
- Surface mount termination
Applications
Industrial
Product details
| No. of Contacts | 10Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | SMM Series |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| Pitch Spacing | 2mm |
| No. of Rows | 1Rows |
Other details
| Brand | SAMTEC |
| Part Number | SMM-110-02-S-S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











