
SAMTEC PCIE-036-02-F-D-RA Connector, PCIE Series, PCIe, 36 Contacts, Receptacle, 1 mm, Through Hole
SAMTEC PCIE-036-02-F-D-RA Connector, PCIE Series, PCIe, 36 Contacts, Receptacle, 1 mm, Through Hole
- 2.2A Current rating
- Supports one, four, eight and sixteen PCI Express� links
- Accepts 0.062" (1.60mm) card
Applications
Industrial
Product details
| No. of Rows | 2Rows |
| Row Pitch | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Pitch Spacing | 1mm |
| Connector Type | PCIe |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Contacts | 36Contacts |
| Product Range | PCIE Series |
| Gender | Receptacle |
Other details
| Brand | SAMTEC |
| Part Number | PCIE-036-02-F-D-RA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $6.95
-70%$6.95
$2.08SAMTEC PCIE-036-02-F-D-RA Connector, PCIE Series, PCIe, 36 Contacts, Receptacle, 1 mm, Through Hole
- 2.2A Current rating
- Supports one, four, eight and sixteen PCI Express� links
- Accepts 0.062" (1.60mm) card
Applications
Industrial
Product details
| No. of Rows | 2Rows |
| Row Pitch | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Pitch Spacing | 1mm |
| Connector Type | PCIe |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Contacts | 36Contacts |
| Product Range | PCIE Series |
| Gender | Receptacle |
Other details
| Brand | SAMTEC |
| Part Number | PCIE-036-02-F-D-RA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 2.2A Current rating
- Supports one, four, eight and sixteen PCI Express� links
- Accepts 0.062" (1.60mm) card
Applications
Industrial
Product details
| No. of Rows | 2Rows |
| Row Pitch | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Pitch Spacing | 1mm |
| Connector Type | PCIe |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Contacts | 36Contacts |
| Product Range | PCIE Series |
| Gender | Receptacle |
Other details
| Brand | SAMTEC |
| Part Number | PCIE-036-02-F-D-RA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.



