Samtec FFSD-10-D-10.00-01-N Ribbon Cable IDC Receptacle 20 Ways 10 " 254 mm 1.27
- All common pin counts from 3 to 25
- UL E111594 qualified
- Single ended and double ended options
- Notch polarization (notch option not available with -04 position)
- Insulator material is PBT, 30AWG wire
- 10µ" Au plating over 50µ" Ni on contact, Sn plating over 50µ" Ni on balance area
- Current rating is 2.3A per pin (1 pin powered per row) (FFSD/FTSH)
- Accepted lead size is 0.016" (0.41mm) SQ, contact resistance is 15mohm
- Operating temperature range from -40°C to +105°C
Industrial
Product details
| Connector Type A | IDC Receptacle |
| Connector Type B | IDC Receptacle |
| No. of Positions | 20Ways |
| Cable Length - Imperial | 10" |
| Cable Length - Metric | 254mm |
| Connector Pitch | 1.27mm |
| Cable Pitch | 0.635mm |
| Product Range | Tiger Eye FFSD Series |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | SAMTEC |
| Part Number | FFSD-10-D-10.00-01-N |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
$6.06Samtec FFSD-10-D-10.00-01-N Ribbon Cable IDC Receptacle 20 Ways 10 " 254 mm 1.27
- UL E111594 qualified
Industrial
Product details
| No. of Positions | 20Ways |
| Connector Pitch | 1.27mm |
| Cable Pitch | 0.635mm |
Other details
| Brand | SAMTEC |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
Description
| No. of Positions | 20Ways |
| Connector Pitch | 1.27mm |
| Cable Pitch | 0.635mm |