
Samtec FFSD-07-D-06.00-01-N-R Ribbon Cable IDC Receptacle 14 Ways 6 " 152.4 mm 1.27
Product details
| Connector Type A | IDC Receptacle |
| Connector Type B | IDC Receptacle |
| No. of Positions | 14Ways |
| Cable Length - Imperial | 6" |
| Cable Length - Metric | 152.4mm |
| Connector Pitch | 1.27mm |
| Cable Pitch | 0.635mm |
| Product Range | Tiger Eye FFSD Series |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | SAMTEC |
| Part Number | FFSD-07-D-06.00-01-N-R |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $17.92
-70%$17.92
$5.38Samtec FFSD-07-D-06.00-01-N-R Ribbon Cable IDC Receptacle 14 Ways 6 " 152.4 mm 1.27
Product details
| Connector Type A | IDC Receptacle |
| Connector Type B | IDC Receptacle |
| No. of Positions | 14Ways |
| Cable Length - Imperial | 6" |
| Cable Length - Metric | 152.4mm |
| Connector Pitch | 1.27mm |
| Cable Pitch | 0.635mm |
| Product Range | Tiger Eye FFSD Series |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | SAMTEC |
| Part Number | FFSD-07-D-06.00-01-N-R |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Connector Type A | IDC Receptacle |
| Connector Type B | IDC Receptacle |
| No. of Positions | 14Ways |
| Cable Length - Imperial | 6" |
| Cable Length - Metric | 152.4mm |
| Connector Pitch | 1.27mm |
| Cable Pitch | 0.635mm |
| Product Range | Tiger Eye FFSD Series |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | SAMTEC |
| Part Number | FFSD-07-D-06.00-01-N-R |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










