
Rolls HE18 - Buzz Off 2-Channel Hum and Buzz Remover
The Rolls HE18 Buzz Off is a low-cost, 2-channel, in-line audio hum and buzz remover, which virtually eliminates 60 cycle ground hum and buzz in the audio path. In addition to hum removal, the unit converts unbalanced signals into balanced signals, and vice-versa, improving overall noise performance.
- Eliminates ground loop hum and buzz
- Leaves signal grounds connected
- Passive unit, no power required
- Converts balanced lines to unbalanced lines and vice-versa
- Adjusts signal voltages to match difference in ground potential
| Function | Hum and Buzz Remover Bi-Directional Line Convertor |
| Inputs | 2 x 1/4" TRS Phone, Balanced 2 x RCA Phono, Unbalanced |
| Outputs | 2 x 1/4" TRS Phone, Balanced 2 x RCA Phono, Unbalanced |
| Frequency Response | 20 Hz -70 kHz +/- .5dB |
| Distortion | < 0.05% THD @ 1 khz |
| Crosstalk | > -97 dB |
| Dimensions (WxDxH) | 2.5 x 4.1 x 1.5" (63.5 x 104.1 x 38.1mm) |
| Weight | 1 lb (.45 kg) |
| Specialties | Hum and Buzz Remover Bi-directional Line Convertor |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 0.75 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.25 x 5.25 x 2.5" |
- 1 Year Warranty
Rolls HE18 - Buzz Off 2-Channel Hum and Buzz Remover
The Rolls HE18 Buzz Off is a low-cost, 2-channel, in-line audio hum and buzz remover, which virtually eliminates 60 cycle ground hum and buzz in the audio path. In addition to hum removal, the unit converts unbalanced signals into balanced signals, and vice-versa, improving overall noise performance.
- Eliminates ground loop hum and buzz
- Leaves signal grounds connected
- Passive unit, no power required
- Converts balanced lines to unbalanced lines and vice-versa
- Adjusts signal voltages to match difference in ground potential
| Function | Hum and Buzz Remover Bi-Directional Line Convertor |
| Inputs | 2 x 1/4" TRS Phone, Balanced 2 x RCA Phono, Unbalanced |
| Outputs | 2 x 1/4" TRS Phone, Balanced 2 x RCA Phono, Unbalanced |
| Frequency Response | 20 Hz -70 kHz +/- .5dB |
| Distortion | < 0.05% THD @ 1 khz |
| Crosstalk | > -97 dB |
| Dimensions (WxDxH) | 2.5 x 4.1 x 1.5" (63.5 x 104.1 x 38.1mm) |
| Weight | 1 lb (.45 kg) |
| Specialties | Hum and Buzz Remover Bi-directional Line Convertor |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 0.75 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.25 x 5.25 x 2.5" |
- 1 Year Warranty
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Rolls HE18 Buzz Off is a low-cost, 2-channel, in-line audio hum and buzz remover, which virtually eliminates 60 cycle ground hum and buzz in the audio path. In addition to hum removal, the unit converts unbalanced signals into balanced signals, and vice-versa, improving overall noise performance.
- Eliminates ground loop hum and buzz
- Leaves signal grounds connected
- Passive unit, no power required
- Converts balanced lines to unbalanced lines and vice-versa
- Adjusts signal voltages to match difference in ground potential
| Function | Hum and Buzz Remover Bi-Directional Line Convertor |
| Inputs | 2 x 1/4" TRS Phone, Balanced 2 x RCA Phono, Unbalanced |
| Outputs | 2 x 1/4" TRS Phone, Balanced 2 x RCA Phono, Unbalanced |
| Frequency Response | 20 Hz -70 kHz +/- .5dB |
| Distortion | < 0.05% THD @ 1 khz |
| Crosstalk | > -97 dB |
| Dimensions (WxDxH) | 2.5 x 4.1 x 1.5" (63.5 x 104.1 x 38.1mm) |
| Weight | 1 lb (.45 kg) |
| Specialties | Hum and Buzz Remover Bi-directional Line Convertor |
| Packaging Info | |
|---|---|
| Package Weight | 0.75 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 8.25 x 5.25 x 2.5" |
- 1 Year Warranty