Renesas R7FS7G27H3A01CFC#AA0 ARM MCU Synergy Family S7 Series Microcontrollers Cortex-M4 32bit 240 MHz 4 MB 640 KB
HomeStore
This is a ARM MCU, Synergy Family S7 Series Microcontrollers, ARM Cortex-M4, 32bit, 240 MHz, 4 MB, 640 KB product from RENESAS with the model number R7FS7G27H3A01CFC#AA0
Product details
Product Range Synergy Family S7 Series Microcontrollers
Architecture ARM Cortex-M4
No. of Bits 32bit
CPU Speed 240MHz
Program Memory Size 4MB
RAM Memory Size 640KB
No. of Pins 176Pins
MCU Case Style LQFP
No. of I/O's 172I/O's
Embedded Interface Type CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USB
Supply Voltage Min 2.7V
Supply Voltage Max 3.6V
MCU Family Synergy
MCU Series S7 Series
MSL MSL 3 - 168 hours
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand RENESAS
Part Number R7FS7G27H3A01CFC#AA0
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Architecture ARM Cortex-M4
No. of Bits 32bit
CPU Speed 240MHz
Program Memory Size 4MB
RAM Memory Size 640KB
No. of Pins 176Pins
MCU Case Style LQFP
No. of I/O's 172I/O's
Supply Voltage Min 2.7V
Supply Voltage Max 3.6V
MCU Family Synergy
MCU Series S7 Series
MSL MSL 3 - 168 hours
Other details
Brand RENESAS
Description
CPU Speed 240MHz
No. of Pins 176Pins
Supply Voltage Min 2.7V
Supply Voltage Max 3.6V
Renesas R7FS7G27H3A01CFC#AA0 ARM MCU Synergy Family S7 Series Microcontrollers Cortex-M4 32bit 240 MHz 4 MB 640 KB | Tanotis