RAYCHEM - TE CONNECTIVITY HRSR-060FR-10 Heat Shrink Tubing, High Ratio Semirigid, 15.3 mm, 0.602 ", 5.6:1, Black, 10 ", 254 mm
- Tubing environmentally seals and protects components and interconnections
- Medium wall provides increased mechanical protection
Applications
Automotive, Safety, Commercial, Consumer Electronics
Product details
| Length - Metric | 254mm |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 5.6:1 |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.153" |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.602" |
| Length - Imperial | 10" |
| I.D. Supplied - Metric | 15.3mm |
| Product Range | - |
| I.D. Recovered Max - Metric | 3.9mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Black |
Other details
| Brand | RAYCHEM - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | HRSR-060FR-10 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
Applications
Product details
| Length - Metric | 254mm |
| Shrink Ratio | 5.6:1 |
| Length - Imperial | 10" |
| Product Range | - |
Other details
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
Description
| Length - Metric | 254mm |
| Length - Imperial | 10" |