
RAYCHEM - TE CONNECTIVITY HRSR-060FR-10 Heat Shrink Tubing, High Ratio Semirigid, 15.3 mm, 0.602 ", 5.6:1, Black, 10 ", 254 mm
RAYCHEM - TE CONNECTIVITY HRSR-060FR-10 Heat Shrink Tubing, High Ratio Semirigid, 15.3 mm, 0.602 ", 5.6:1, Black, 10 ", 254 mm
- Tubing environmentally seals and protects components and interconnections
- Medium wall provides increased mechanical protection
Applications
Automotive, Safety, Commercial, Consumer Electronics
Product details
| Length - Metric | 254mm |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 5.6:1 |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.153" |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.602" |
| Length - Imperial | 10" |
| I.D. Supplied - Metric | 15.3mm |
| Product Range | - |
| I.D. Recovered Max - Metric | 3.9mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Black |
Other details
| Brand | RAYCHEM - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | HRSR-060FR-10 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $79.16
-70%$79.16
$23.75RAYCHEM - TE CONNECTIVITY HRSR-060FR-10 Heat Shrink Tubing, High Ratio Semirigid, 15.3 mm, 0.602 ", 5.6:1, Black, 10 ", 254 mm
- Tubing environmentally seals and protects components and interconnections
- Medium wall provides increased mechanical protection
Applications
Automotive, Safety, Commercial, Consumer Electronics
Product details
| Length - Metric | 254mm |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 5.6:1 |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.153" |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.602" |
| Length - Imperial | 10" |
| I.D. Supplied - Metric | 15.3mm |
| Product Range | - |
| I.D. Recovered Max - Metric | 3.9mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Black |
Other details
| Brand | RAYCHEM - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | HRSR-060FR-10 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Tubing environmentally seals and protects components and interconnections
- Medium wall provides increased mechanical protection
Applications
Automotive, Safety, Commercial, Consumer Electronics
Product details
| Length - Metric | 254mm |
| Shrink Tubing / Boot Material | PO (Polyolefin) |
| Shrink Ratio | 5.6:1 |
| I.D. Recovered Max - Imperial | 0.153" |
| I.D. Supplied - Imperial | 0.602" |
| Length - Imperial | 10" |
| I.D. Supplied - Metric | 15.3mm |
| Product Range | - |
| I.D. Recovered Max - Metric | 3.9mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour | Black |
Other details
| Brand | RAYCHEM - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | HRSR-060FR-10 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











