
Pyle Pro Swivel/Adjustable Wall/Ceiling Speaker Mounts (Pair)
Pyle Pro PSTNDC31 Overview
The pair of Swivel/Adjustable Wall/Ceiling Speaker Mounts from Pyle Pro is designed to mount large and small speakers. The bracket stand has angle, tilt, and rotation adjustments, which allows you to mount speakers weighing up to 75 lb. The speaker mounts are made of solid-formed steel, and the bracket stands use solid-steel pins that serve as a safety stop.
Pyle Pro PSTNDC31 Specs
| Type | Wall Mount |
| Load Capacity | 75 lb / 34 kg (Each) |
| Height Adjustment Range | 3.9 to 11" / 9.91 to 27.94 cm |
| Swivel Adjustment | 90° (0 to 90°) |
| Material of Construction | Steel |
| Dimensions | 6.9 x 5.3 x 11" / 17.53 x 13.46 x 27.94 cm |
| Weight | 8.3 lb / 3.76 kg |
| Package Weight | 3.65 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.4 x 5.5 x 5.4" |
Pyle Pro PSTNDC31 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Original: $87.27
-70%$87.27
$26.18More Images




Pyle Pro Swivel/Adjustable Wall/Ceiling Speaker Mounts (Pair)
Pyle Pro PSTNDC31 Overview
The pair of Swivel/Adjustable Wall/Ceiling Speaker Mounts from Pyle Pro is designed to mount large and small speakers. The bracket stand has angle, tilt, and rotation adjustments, which allows you to mount speakers weighing up to 75 lb. The speaker mounts are made of solid-formed steel, and the bracket stands use solid-steel pins that serve as a safety stop.
Pyle Pro PSTNDC31 Specs
| Type | Wall Mount |
| Load Capacity | 75 lb / 34 kg (Each) |
| Height Adjustment Range | 3.9 to 11" / 9.91 to 27.94 cm |
| Swivel Adjustment | 90° (0 to 90°) |
| Material of Construction | Steel |
| Dimensions | 6.9 x 5.3 x 11" / 17.53 x 13.46 x 27.94 cm |
| Weight | 8.3 lb / 3.76 kg |
| Package Weight | 3.65 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.4 x 5.5 x 5.4" |
Pyle Pro PSTNDC31 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pyle Pro PSTNDC31 Overview
The pair of Swivel/Adjustable Wall/Ceiling Speaker Mounts from Pyle Pro is designed to mount large and small speakers. The bracket stand has angle, tilt, and rotation adjustments, which allows you to mount speakers weighing up to 75 lb. The speaker mounts are made of solid-formed steel, and the bracket stands use solid-steel pins that serve as a safety stop.
Pyle Pro PSTNDC31 Specs
| Type | Wall Mount |
| Load Capacity | 75 lb / 34 kg (Each) |
| Height Adjustment Range | 3.9 to 11" / 9.91 to 27.94 cm |
| Swivel Adjustment | 90° (0 to 90°) |
| Material of Construction | Steel |
| Dimensions | 6.9 x 5.3 x 11" / 17.53 x 13.46 x 27.94 cm |
| Weight | 8.3 lb / 3.76 kg |
| Package Weight | 3.65 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 7.4 x 5.5 x 5.4" |
Pyle Pro PSTNDC31 Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.









