PUI AUDIO POW-1644L-LWC50-B-R Microphone, Omnidirectional, 50 Hz to 16 kHz, 2 VDC to 10 VDC, 2.2 kohm, -44 dB, 500 µA
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Transducer Function
Microphone
Directivity
Omnidirectional
Frequency Response Max
16kHz
Acoustic Overload Point (AOP)
110dB
Supply Voltage Max
10VDC
Drain Current Max
500µA
Impedance
2.2kohm
No. of Pins
2Pins
IP Rating
IP57
Product Range
Microphone Type
ECM
Frequency Response Min
50Hz
Signal to Noise Ratio (SNR)
60dB
Supply Voltage Min
2VDC
Sensitivity (dB)
-44dB
Output Impedance
2.2kohm
Sensor Case / Package
Module
Output Interface
Qualification
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand PUI AUDIO
Part Number POW-1644L-LWC50-B-R
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Transducer Function
Microphone
Directivity
Omnidirectional
Frequency Response Max
16kHz
Acoustic Overload Point (AOP)
110dB
Supply Voltage Max
10VDC
Drain Current Max
500µA
Impedance
2.2kohm
No. of Pins
2Pins
IP Rating
IP57
Product Range
Microphone Type
ECM
Frequency Response Min
50Hz
Signal to Noise Ratio (SNR)
60dB
Supply Voltage Min
2VDC
Sensitivity (dB)
-44dB
Output Impedance
2.2kohm
Sensor Case / Package
Module
Output Interface
Qualification
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand PUI AUDIO
16kHz
10VDC
2.2kohm
2Pins
50Hz
2VDC
2.2kohm
PUI AUDIO POW-1644L-LWC50-B-R Microphone, Omnidirectional, 50 Hz to 16 kHz, 2 VDC to 10 VDC, 2.2 kohm, -44 dB, 500 µA | Tanotis