PRO POWER SPUL5M/19MMBLK Heat Shrink Tubing, Flame Retardant, 19 mm, 0.748 ", 2:1, Black, 16.4 ft, 5 m
  • 1.35 Maximum specific gravity
  • 20kV/mm Minimum electric strength
Applications
Safety, Industrial
Product details
Length - Metric 5m
Shrink Tubing / Boot Material PO (Polyolefin)
Shrink Ratio 2:1
I.D. Recovered Max - Imperial 0.374"
I.D. Supplied - Imperial 0.748"
Length - Imperial 16.4ft
I.D. Supplied - Metric 19mm
Product Range -
I.D. Recovered Max - Metric 9.5mm
Shrink Tubing / Boot Colour Black
Other details
Brand PRO POWER
Part Number SPUL5M/19MMBLK
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Applications
Safety, Industrial
Product details
Length - Metric 5m
Shrink Ratio 2:1
Length - Imperial 16.4ft
I.D. Supplied - Metric 19mm
Product Range -
Other details
Brand PRO POWER
Part Number SPUL5M/19MMBLK
Description
I.D. Supplied - Metric 19mm
Part Number SPUL5M/19MMBLK
PRO POWER SPUL5M/19MMBLK Heat Shrink Tubing, Flame Retardant, 19 mm, 0.748 ", 2:1, Black, 16.4 ft, 5 m | Tanotis